Kalkulator

Drugim projektem jest okrojona wersja kalkulatora. Pokażę tu jak zamieniać stringi na liczby i wykonywać na nich działania oraz jak zamienić liczby na stringi, aby zapisać je w polu tekstowym. Tworzymy na naszej formatce 2 elementy tekstBox, 4 radioButton i 1 Button, tak jak na obrazku poniżej:

RadioButton służy do wyboru tylko jednego elementu, jeśli chcemy wybrać kilka radiobutonów naraz to należy pogrupować je w GroupBox albo Panel. W teksBox będziemy wpisywać nasze liczby i gdy naciśniemy Button, to nastąpi wyliczenie i wstawienie do pola tekstowego. Cały program ogranicza się do wpisania poniższego kodu do zdarzenia wywołanego po naciśnięciu przycisku.

if(radioButton1->Checked)
 label1->Text = (Double::Parse(textBox1->Text)+Double::Parse(textBox2->Text)).ToString();
 if(radioButton2->Checked)
 label1->Text = (Double::Parse(textBox1->Text)-Double::Parse(textBox2->Text)).ToString();
 if(radioButton3->Checked)
 label1->Text = (Double::Parse(textBox1->Text)*Double::Parse(textBox2->Text)).ToString();
 if(radioButton4->Checked)
 label1->Text = (Double::Parse(textBox1->Text)/Double::Parse(textBox2->Text)).ToString();

Jeśli ktoś nie lubi używać takich nazw jak label1, to należy je zmienić we właściwościach w polu Name. W tym programie można zaobserwować konwersję stringa na liczbę double:

Double::Parse(textBox1->Text);

Oraz konwersję liczby na stringa (dwie liczby double dadzą także double):

(Double::Parse(textBox1->Text)/Double::Parse(textBox2->Text)).ToString();

W pierwszym przypadku konwersję dokonujemy poprzez statyczną metodę Parse dlatego używamy "::", a w drugim przypadku mając już liczbę otrzymaną dynamicznie trzeba użyć metody ToString za pomocą ".".

Przepisanie stringa do pola label1 następuje przy użyciu metody Text, którą wywołujemy znakiem "->", użyty jest tu taki znak ponieważ to przepisanie tyczy się komponentu.

W tym przypadku wyjaśniłem Wam wszystkie możliwości odwołania się do metod i mam nadzieję, że jest to zrozumiałe.