Wstęp

Na początku podam link do kursu: http://pl.wikibooks.org/wiki/Zanurkuj_w_Pythonie w którym przedstawiono wiele przykładów. Ja korzystałem przy nauce z tej strony i z książki "Python Projekty do wykorzystania". Sama książka nie jest kursem tylko gotowymi programami do dalszego użytku.

Python jest językiem obiektowym dającym wiele możliwości. Podobnie jak Java jest językiem wieloplatformowym, a dokładny opis oraz interpretator środowiska znajdziecie na http://www.python.org/download/releases/2.7.2/. Aktualnie są nowsze wersje 3.2.x, ale ja wybrałem starszą stabilniejszą.

Trzeba zainstalować jakieś środowisko w którym będziemy kompilować i pisać programy. Do dyspozycji mamy 2 metody. W pierwszej instalujemy gotowca z edytorem, środowiskiem i kompilatorem, a w drugim instalujemy środowisko oddzielnie i piszemy komendy w konsoli. My skorzystamy z pierwszej metody bo jest prostsza, ale opisałem także drugą metodę dla przykładu. Oczywiście oprócz zaprezentowanego tu produktu IDLE można zainstalować inny produkt obsługujący Pythona. Jest on obsługiwany w Eclips'ie i PythonWin. Praktycznie każde środowisko programistyczne ma nakładki odpalające skrypty Pythona w ich środowisku, dla przykładu wirtualna maszyna Java obsługuje Jytona, czyli takiego Pythona dla Javy.

1) Metoda pierwsza (zalecana):

Wejdź na stronę http://www.activestate.com/activepython/downloads i ściągnij instaler dla swojego systemu i zainstaluj go. Zainstaluje sie IDLE (python GUI) i PythonWin, to w czym będziesz pisał kod zależy od Ciebie. Jest to zintegrowane środowisko wraz z edytorem. Jeśli dobrze wykonaliście wszystkie kroki to odpalając IDLE otrzymaliście taki widok:

Jest to standardowy edytor dołączony do Pythona oprócz tego zainstalowany został PythonWin w którym podobno można edytować kod Pythona łatwiej niż w IDLE, ale mi jakoś jeszcze nie przypadł do gustu.

 

2) Metoda druga:

Ściągnij http://www.python.org/download/releases/2.7.2/ i zainstaluj.

Instalator zainstaluje środowisko w katalogu c:\Python27 dla naszej wersji, aby dodać je do naszego systemu należy otworzyć wiersz poleceń i wpisać "set path=%path%;C:\Python27".

Dodając ścieżkę do systemu powyższym poleceniem mamy już zmienną globalną systemowa, która wie gdzie znajdują się biblioteki Pythona. Teraz wystarczy  wpisać "python" w wierszu poleceń i możemy działać. Jeśli wszystko poszło jak należy powinniśmy uzyskać na ekranie coś takiego:

Pisanie aplikacji w konsoli jest bardzo uciążliwe więc odradzam ten sposób. W szczególności, że dostajesz do dyspozycji IDLE.

Sam język różni się od wszystkich języku głównie tym, że muszą być wcięcia i znak końca linii zastępuje nam  znak średnika. Resztę można sobie szybko przyswoić.