Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module
Czym jest Kondensator?

Kondensator jest przerwą w obwodzie zakończoną okładkami.

Po tej definicji pewnie zastanawiacie się jak ludzie potrafili wykorzystać zwykłą przerwę w obwodzie do własnych celów. Aby się tego dowiedzieć najlepiej chyba zacząć od opisu tego co się dzieje na okładkach kondensatora. Podłączając zwykły kondensator do baterii powinniśmy uzyskać taki efekt:

Na obrazku powyżej mamy dwie okładki czerwoną i niebieską. Pomiędzy tymi okładkami jest powietrze. Gdy podłączymy czerwoną okładkę do napięcia, a niebieską okładkę do masy i zaczniemy te dwie okładki zbliżać do siebie, to zauważymy, że na okładkach pojawi się ładunek elektryczny. Ten ładunek elektryczny, to nic innego jak elektrony, które przypłynęły z baterii, aby przyciągnąć się z ładunkami dodatnimi z czerwonej okładki. Mimo tego, że obwód jest otwarty, to popłynął prąd. Prąd będzie płynął tak długo, aż okładki zgromadzą maksymalną ilość elektronów. Ta maksymalna ilość elektronów nazywana jest pojemnością kondensatora i podawana jest w Faradach [F]. Oczywiście ilość elektronów będzie zależała od tego jakie napięcie podłączyliśmy do okładek. Im większe napięcie tym więcej elektronów będzie chciało wejść na okładki. Może się zdarzyć, że kondensator nie wytrzyma naporu elektronów i pęknie, dlatego zawsze na kondensatorze podaje się dwie rzeczy. Jego wielkość określoną w Faradach oraz napięcie maksymalne jakie można podłączyć do danego kondensatora. Z reguły dobieramy napięcie dwa razy większe niż jest napisane na kondensatorze, aby mieć pewność, że kondensatory nie pękną. Czyli dla zasilania 5V, dobieramy kondensatory większe niż 10V.

Wiedząc już, że kondensator może gromadzić na okładkach napięcie (elektrony), to możemy wywnioskować, że kondensatory służą jako bufory napięciowe, czyli takie mini bateryjki, które gromadzą elektrony i w razie potrzeby wypuszczają je do układu. Jak można zauważyć większość kondensatorów wykorzystywana jest do stabilizacji napięcia i to jest ich główne zadanie. Oczywiście kondensatory wykorzystywane są także w różnych rodzajach czujników, w mikrofonach, jako układy LC w radiach i w wielu innych urządzeniach.

Do dyspozycji mamy kilka rodzajów kondensatorów. Do hobbystycznych projektów wystarczą nam dwa rodzaje: ceramiczne i elektrolityczne. Różnią się one właściwościami. Ceramiczne kondensatory potrafią szybko zgromadzić elektrony i szybko je oddać, a kondensatory elektrolityczne potrzebują trochę czasu na naładowanie, ale za to rozładowują się dużo wolniej. Do tego kondensatory elektrolityczne są spolaryzowane, czyli trzeba je podłączać w określony sposób. Długa nóżka do plusa, a krótka do minusa.