Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module
Wstęp

Linux jest darmowym systemem operacyjnym o otwartym kodzie. Dzięki czemu każdy może uczestniczyć w jego rozwoju. Wcześniej czy później każdy programista musi nauczyć się pracy z tym systemem oraz poznać jego strukturę. Ja w tym artykule przedstawię zalety oraz wady Linux'a i porównam je do najbardziej popularnego systemu jakim jest Windows. Jeśli kogoś to przekona, to w następnym artykule opiszę jak można wypróbować Linux'a instalując go na maszynie wirtualnej, bez konieczności tworzenia nowych partycji itp.

Wady Linuxa:

1) Największa wadą tego systemu jest utrudniony dostęp do gier. Po prostu większość producentów gier projektuje je na Windowsa i to głównie dlatego Windows jest taki popularny. Sam posiadam Windowsa tylko i wyłącznie z tego powodu. Poza tym wszystko inne przemawia za Linux'em.

2) Niektórzy mówią, że wadą jest także ciągłe potwierdzanie hasła administracyjnego przy instalacji, ale tak samo jest w Windows7, więc narzekania są bezpodstawne.

Zalety Linuxa, dla zwykłych ludzi:

1) Największą zaletą tego systemu jest jego cena, a raczej jej brak.

2) Poruszanie się po graficznym Linux'ie jest identyczne jak poruszanie się po Windowsie, dlatego łatwo można przejść z Windowsa na Linux'a.

3) Większość programów Linux'owych jest bezpłatna i można je pobrać poprzez menadżer plików. System instalacji przypomina android market, więc łatwo się przestawić jeśli posiadasz smartfona. Dzięki takiemu podejściu mamy dostęp do bezpłatnych programów biurowych, dla firmy i domu.

4) Dobrze skonfigurowany Linux jest praktycznie odporny na wirusy, więc oszczędzacie na programach antywirusowych.

5) Zawsze wiecie co wam się instaluje na waszych komputerach, w przeciwieństwie do Windowsa.

Zalety dla informatyków i programistów:

1) Mamy dostępnych wiele programów, kompilatorów i środowisk programistycznych oczywiście za FREE.

2) Łatwy i bezpieczny zdalny dostęp do waszego komputera z każdego miejsca na ziemi za pomocą SSH.

3) Wszystko w Linuxie jest ładnie poukładane w odpowiednich katalogach i plikach. Dzięki czemu mamy dostęp do każdego urządzenia peryferyjnego poprzez jego reprezentację plikową. Dzięki czemu możesz sam napisać program obsługujący kamerę, czy transmisję szeregową RS2322 za pomocą zwykłego C. W Windowsie wszystko jest owiane tajemnicą i utajnione, nie wiesz nawet co jest w aktualizacjach.

Zalety dla elektroników:

1) Patrząc jak rozwija się rynek elektroniki, niedługo wszystkie urządzenia będą posiadały Linux'a, albo jakiś system operacyjny Linux'o podobny, ponieważ cena komputerów jednoukładowych to około 200zł za sztukę (cena hurtowa to 25$). Wcześniej opłacało się projektowanie własnych płytek i pisanie programów na 8 bitowe AVR lub 32 bitowe ARM, ale niedługo będzie to zbędne. W cenie komputera jednoukładowego dostajemy procesor 32bitowy oraz wszystkie potrzebne peryferia takie jak USB, HDMI i ethernet. Więcej możecie sobie poczytać na stronie http://www.raspberrypi.org/ . Cena takiego komputera jest niższa niż niejednego modułu w sklepie elektronicznym. Dlatego myślę, że łatwiej będzie kupić minikomputer i dostosować go do swoich potrzeb niż projektować płytkę od podstaw i płacić bagatela, za taki projekt. Do tego wraz z systemem dostajesz wszystkie biblioteki obsługujące peryferia co znacznie przyspiesza pracę i czyni system niezawodny.