Wstęp do Android

Android jest systemem dla telefonów komórkowych. Aby stworzyć pierwsze aplikację na ten system potrzebna będzie nam wiedza o programowaniu obiektowym w Javie i troszkę chęci. Żaden telefon z tym systemem nie jest nam potrzebny ponieważ można używać emulatorów, czyli takich programów które naśladują nam działanie telefonu komórkowego na komputerze.

Oczywiście polecam jeszcze 2 użyteczne programy (nie tylko do androida, ale także innych mobilnych systemów operacyjnych):

MyMobiler http://www.mymobiler.com/ - jest to program do oglądania pulpitu telefonu na komputerze.

ActiveSync 4.5 http://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=15 - program ze sterownikami dla windowsowych systemów operacyjnych.

Pisać aplikację można w wierszu poleceń lub w jakimś środowisku obsługującym Jave. Może to być np. NetBean's tak jak to robiliśmy wcześniej, ale w tym przypadku łatwiej jest zainstalować Eclipse, ponieważ ci sami ludzie tworzyli system Android i zrobili gotową paczkę ADT, która ma wszystko czego trzeba do wystartowania.

Najłatwiej wejść tu http://developer.android.com/sdk/index.html i ściągnąć paczkę ADT Bundle for Windows. Paczka ma Eclipsa w najnowszej wersji oraz wszystkie dodatki do Androida. Nie musicie się babrać z konfiguracją itp. Całość waży jakieś 400Mb. Oczywiście jeśli macie już Eclipsa i dużo wolnego czasu, to wystarczy doinstalować tylko SDK dla Android. Opis macie poniżej.

1) Najpierw instalujemy Jave. Musi to być wersja 1.6.x lub lepsza ze wszystkim dodatkami dla programistów (czyli JDK). Aby to sprawdzić wystarczy w wierszu poleceń wpisać komende "java -version". (http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html)

2) Następnie ściągamy Eclipse np. z tego mirrora:

http://www.eclipse.org/downloads/download.php?file=/technology/epp/downloads/release/indigo/SR1/eclipse-java-indigo-SR1-win32.zip

i rozpakowujemy go do jakiegoś katalogu np. eclipse. Tu nic nie trzeba instalować.

3) Krok trzeci to pobranie pakietów do obsługi Android. Wchodzimy na stronę:

http://developer.android.com/sdk/index.html

i wybieramy SDK tools only  installer_r13-windows.exe jeśli mamy system windows. Zainstaluje on pakiet startowy.Podczas instalacji będzie podane okno jakie komponenty instalować wybieramy "Accept All" i czekamy, bo troszkę to potrwa (jakieś 5-6h dla mojego słabego Netbooka).

4) Konfigurujemy Eclipse dla Androida zgodnie ze wskazówkami na stronie:

http://developer.android.com/sdk/eclipse-adt.html#installing

-odpalamy Eclipse i wybieramy Help->Install New Software. Wybieramy w zakładce "work with" i klikamy Add. Wpisujemy nazwę nazwę np: Narzędzia ANDROID i wpisujemy link http://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ tak jak na poniższym obrazku.

Po wciśnięciu OK, czekamy aż pojawi się coś takiego:

zaznaczamy Android Development Tools lub wszytko i wciskamy Next. Potem zatwierdzamy umowę licencyjną i program powinien się zrestartować. Oczywiście trzeba jeszcze podać biblioteki SDK do androida i zatwierdzić aplly.

Jeśli podałeś prawidłową ścieżkę to program automatycznie odczyta biblioteki. Teraz tworzymy nasz pierwszy program:

Wybieramy File->New->Project Z menu wybieramy Android->Android New Project