ASP.NET AJAX

Kurs do samej technologi ASP.NET znajdziecie na:

http://www.centrumxp.pl/dotNet/149,1,02_Gdzie_te_obiekty.aspx

Sam język przypomina C pomieszanego z Delphi. Cały interface wygląda dokładnie jak Delphi i tak samo się go obsługuje, dlatego żadna osoba kończąca matematykę, fizykę czy informatykę nie powinna mieć trudności z jego oponowaniem. Tworzenie interfejsu użytkownika ogranicza się do przeciągania ikonek z menu ToolBox na naszą formę i uzupełniania atrybutów znaczników w menu właściwości. Kurs do samej technologi ASP.NET jest w powyższym linku więc nie mam zamiaru powtarzać informacji zawartych w tym kursie. Ja chciałbym pokazać jak połączyć ASP.NET z technologią AJAX. Czyli jak pobierać asynchronicznie dane z serwera nie odświeżając całej strony. Kod będziemy pisać w C#, czyli w języku opartym na C.

Aby pobawić się tym językiem trzeba ściągnąć Visual Web Developer Express Edition jest to darmowe środowisko. Oczywiście Visual Studio posiada wszystkie możliwości Visual Web, ale jest już płatny. Aby zainstalować te środowisko wystarczy pobrać klienta ze strony microsoftu i kliknąć na niego. Instalator automatycznie zainstaluje wszytko (nawet co czego nam nie potrzeba :) jak to microsoft).

ja pobrałem stąd: http://www.microsoft.com/visualstudio/en-us/products/2010-editions/visual-web-developer-express

Pakiet po instalacji zajmuje dosyć sporo, więc jak macie słabe łącze internetowe, to troszkę poczekacie.

Aby stworzyć pierwszy program wystarczy kliknąć new Web Site i wybrać tak jak na obrazku poniżej. Do wyboru mamy dwa języki VB, czyli Visual Basic i C#. My wybierzemy C#.

Otrzymujemy gotową stronę, którą można odpalić za pomocą przycisku run (taki zielony trójkąt). Strona otworzy się w przeglądarce internetowej. Sam wystrój programu podobny jest do netbeans'a i delphi dlatego łatwo się z nim zapoznać.