Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module
Pierwszy program w J2EE

Jak wiadomo najtrudniej się za coś zabrać. Dlatego postanowiłem krok po kroku opisać pierwszy program. Nasz program będzie składał się z serwletu i pliku html. Mając zainstalowanego NetBeansa zabieramy się za pracę. Odpalamy NetBeansa i wciskamy nowy projekt, a następnie Web Application i zatwieradzamy przyciskiem Nastepne.

Wybieramy nazwę projektu np. Pierwszy, ścieżkę i wciskamy następny. W 3 części Server and Settings wybieramy tak jak na poniższym rysunku.

Czwartą część Framework pomijamy wciskając zakończ. NetBeans pomieli troszkę i utworzy nasz czysty projekt. W lewym oknie masz wszystkie pliki naszego projektu, począwszy od głównej strony (index.jsp), poprzez biblioteki, pliki konfiguracyjne XML i dołączone pliki.do. W naszym pliku index.jsp dodajemy formę, która ma coś robić.

<form action="hello.do">
 <p>Wprowadz imie:</p>
 <input type="text" name="imie"/>
 <input type="submit" value="ok"/>
 </form>

Mając już taki kod chcemy stworzyć pierwszy Servlet, aby tego dokonać po lewej stronie (tam gdzie są wszystkie pliki projektu) znajduje się katalog Source Packages. Kliknij na nim prawym przyciskiem i wybierz New Servlet. Dostaniesz takie okienko:

Wciśnij następny i w pole URL Pattern(s) wpisz /hello.do czyli ten plik, do którego forma z HTML prześle dane. Po naciśnięciu przycisku zakończ otrzymamy coś takiego:

Uzupełniając dane o:

String login= request.getParameter("imie");
out.println("<h1>Witaj " + login + " tu i teraz</h1>");

Wciskamy przycisk clean and Build i czekamy, aż się projekt skompiluje. Następnie naciskamy F6 lub zieloną ikonkę run na pasku narzędzi, obok ikonki Build. Odpalając program, zapora windowsa lub nasz antyvirus zapyta się, czy otworzyć zaporę dla tego zdarzenia, wiec mu pozwól. Powinna otworzyć się przeglądarka która wygeneruje nasz program.

Jak wszytko się powiodło i cieszysz się pierwszym programem, to możesz obejrzeć wszystkie katalogi konfiguracyjne w NetBeans, a w szczególności web.xml, to tam będą przechowywane parametry. Używa się takich plików dlatego, ponieważ łatwiej zapisać zmeinne w xml i potem edytować ten plik, niż zmieniać sam kod.

Miłej zabawy z własnymi projektami.