Użyteczne programy

1) Będzie nam potrzebny jakiś notatnik, w którym ponumerowane są linijki kodu i automatycznie tworzy wcięcia oraz koloruje funkcje w dannym języku. Ja używam NotePad++ jest to darmowy program, więc bardzo mi się podoba, warto go zassać z neta, żeby się nie miotać w kodzie. Prócz tego jak każdy notatnik ma możliwość wyboru formatowania, co przyda się, gdy będziemy chcieli używać polskich znaków.

2) Jak już wspominałem wcześniej Mozilla jest niezastąpiona dlatego ponieważ ma różne fajne dodatki, które w łatwy sposób można zaimportować i wgrać do swojej przeglądarki. Jednym z takich programów jest FireBug. Jest to program który w łatwy i przyjemny sposób odszuka element templatki, poda ci plik w której ten element w którym on się znajduje oraz dokładną linijkę w którym w kodzie.

Żeby zainstalować ten dodatek wystarczy kliknąć na Narzędzia->Dodatki i wybrać z listy program FireBug po czym wcisnąć OK :):

Po instalacji w prawym górnym rogu Mozilly ukaże nam się znaczek robala (na poniższym rysunku zaznaczony kolorem czarnym). Klikając na niego otworzy nam się okienko z kodem css. Żeby wybrać element który chcemy zmienić wystarczy kliknąć na ten kwadracik zaznaczony kolorem zielonym i wybrać element CSS, który chcemy zmienić (tu nacelowano www oznaczone kolorem szarym). Po wybraniu elementu program automatycznie wybierze nam linijkę kodu w pliku html oraz css. Wypisze nazwę wszystkie klasy itd. Na prawo widzimy zaznaczone kolorem czerwonym kod, w którym podany jest plik.css oraz kolor, wielkość, pogrubienie i styl czcionki itd, oraz dokładna linijka kodu w której trzeba to zmienić. Można także zmieniać ten kod online (tylko na twojej przeglądarce), żeby zobaczyć jak to będzie wyglądało. Jak już wybierzemy sobie kolor czcionkę itp szukamy katalogu templates/nasza_templatka/css/nazwa.css i zmieniamy odpowiednią linijkę kodu po czym wgrywamy ten plik na nasz serwer.

Mając takie narzędzie możemy stworzyć z darmowych templatek swoje własne unikalne templatki w prosty sposób. Ja w 3 dni pracując po 8h potrafiłem zrobić coś takiego www.avrkwiat.nstrefa.pl/janitza/ .Najwięcej czasu spędziłem na obrabianiu zdjęć oraz przypisywaniu linków do odpowiednich pdf.

3) Drugim dodatkiem FireFox'a jest Web Developer aktualnie 1.1.9, w którym to można wyłączać warstwę grafiki CSS, JavaScript i wiele innych rzeczy, używać rozbudowanego helpa oraz wyszukiwać błędów w kodzie HTML i CSS. Wygląda to tak: