PiFace Digital wstęp

PiFace Digital jest nakładką na Raspberry Pi, która umożliwia obsługę pinów Raspberry za pomocą transmisji szeregowej SPI. Czyli po prostu wysyłamy określone informację przez SPI, a scalaki na tej płytce przekształcają te informację na konkretne czynności.

Wszystkie komendy, które należy wysyłać za pomocą procesora są opisane na stronie producenta http://pi.cs.man.ac.uk, a ja pokaże jak z nich korzystać w następnym artykule. Dziś postaram się przybliżyć sposób działania PiFace i pokazać jak korzystać z dedykowanego oprogramowania dla PiFace Digital.

1) Po co w ogóle używać PiFace:

-Pewnie każdy z was zauważył, że w profesjonalnych rozwiązaniach używa się zawsze transmisji szeregowej do połączenia nowych modułów, więc dzięki temu modułowi nauczymy się obsługiwać transmisję szeregową SPI przy tworzeniu konkretnego projektu.

-Następną zaletą tego modułu jest umieszczenie scalaka z Darlingtonami, czyli z tranzystorami podpiętymi w odpowiedni sposób, tak aby wzmacniały sygnał. Dzięki nim będziecie mogli sterować urządzeniami na prąd stały DC. Więcej możecie poczytać na http://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_Darlingtona

- Następną zaletą tego układu są 2 przekaźniki g5la-1-5vdc, dzięki którym możemy sterować prądem przemiennym AC. Czyli możemy za pomocą mikrokontrolera załączyć wiatrak, lodówkę, czy telewizor.

- Dzięki tej nakładce będziecie mogli stworzyć własny inteligentny dom bez lutowania czegokolwiek.

- Na płytce znajdują się diody kontrole, które informują nas o stanie napięcia na poszczególnym wyjściu, dlatego aby zacząć zabawę nie potrzebujecie dodatkowego podłączenia diod.

2) Schematy PiFace Digital:

Możecie pobrać w pdf.

3) Opis płytki:

4) Dedykowane oprogramowanie

Wraz z płytką dostaniecie dedykowane oprogramowanie, które ułatwi wam poznanie tego układu. Ja zawsze przy nauce nowych rzeczy lubię sprawdzić czy układ jest w 100% sprawny, dlatego korzystam z aplikacji przetestowanych, a dopiero później tworze własne aplikacje. W ten sposób zaoszczędzam sobie masę czasu przy szukaniu błędów. Na stronie http://pi.cs.man.ac.uk/download/ można pobrać gotowy obraz linux'a z zainstalowanymi programami gotowymi do działania. Program jest bardzo intuicyjny i idealnie obrazuje to co dzieje się na płytce.

Odpalając aplikację piface-emulator możemy przetestować działanie naszego urządzenia. Można to robić na dwa sposoby, albo zapalać diody poprzez klikanie przycisków, albo wpisywać komendy bezpośrednio na linie danych SPI. Na zdjęciu widać, że komenda 0x401201 zapala pierwszą diodę, a komenda 0x401200 zgasza wszystkie diody. Jeśli chcielibyśmy zapalić dwie diody, to należałoby wysłać 0x401203, trzy diody 0x401207 itd (licznik binarny). Dioda pierwsza odpowiedzialna jest za załączenie przekaźnika, podczas jego załączenia słychać charakterystyczny trzask. Poniżej załączam zdjęcie z załączoną pierwszą diodą:

Dzięki tej aplikacji w łatwy i szybki sposób można poznać komendy wysyłane przez procesor na linie SPI i sprawdzić ich działanie.