Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module
Czym jest Stabilizator Napięcia?

Stabilizator napięcia jest układem, który stabilizuje napięcie, czyli wygładza wszelkie skoki napięcia.

Głównym zadaniem stabilizatora jest podnoszenie lub obniżanie napięcia, tak aby układ dawał stałe napięcie bez żadnych skoków. Najpopularniejsze układy to 7805 i LM2940-5.0, które potrafią nam ustabilizować napięcie na poziomie 5V. Układy 7812 potrafią na wyjściu otrzymać ustabilizowane napięcie 12V, a układy LM1117 potrafią ustabilizować napięcie na poziomie 3,3V.

Popularne układy 7805 muszą mieć na wejściu wyższe napięcie niż na wyjściu, a nadmiar mocy rozpraszają w postaci ciepła, dlatego stabilizatory napięcia budowane są z reguły w obudowach do których można przykręcić kawałek blachy. Ta blacha może posłużyć jako radiator odprowadzający ciepło w razie gdyby stabilizator grzał się za mocno.

Sposób podłączenia stabilizatora zaprezentowałem poniżej:

Jak widać na wejściu i wyjściu stabilizatora są doczepione kondensatory, które wstępnie wygładzają napięcie.

Stabilizatory napięcia można wykorzystać do budowy zasilacza transformatorowego o stabilizowanym napięciu. Do budowy takiego zasilacza potrzebny jest transformator, mostek gretza, kondensator elektrolityczny i stabilizator napięcia o określonej wartości. Sposób podłączenia układów oraz wykresy prądu w poszczególnych punktach zaprezentowałem poniżej.

Obraz pobrany z "elektronika dla wszystkich" 2/96 Artykuł Zbigniewa Raabe.

Jak można zauważyć na wykresie D kondensator elektrolityczny wstępnie stabilizuje napięcie. Następnie napięcie zostaje ustabilizowane do wartości 12V przez stabilizator napięcia.