COM na BTM222

W naszym Raspberry na gold piny mamy wyprowadzone nie tylko porty GPIO, ale także popularne protokoły SPI i UART (rs232). W tym artykule opiszę jak skorzystać z rs232 wyprowadzonego z nóżki GPIO14 i GPIO15. Jak wiadomo RS232 wymaga dość wysokich napięć, dlatego należałoby skorzystać z konwertera napięć MAX3232, aby podłączyć kabel RS232. Ja nie mam takiego konwertera, ale jeśli ktoś takowy posiada, to polecam stronę http://www.trainelectronics.com/RaspberryPi/ na której opisano wszystko od podstaw jak połączyć komputer z raspberry za pomocą RS232.

Ja wykorzystałem do tego celu moduł bluetooth BTM222, ponieważ pracuje on na napięciu 5V lub 3,3V i łatwo go podpiąć do naszego urządzenia. Dzięki temu modułowi będziemy mogli przetestować nasz UART w Raspberry. Najpierw trzeba podpiąć BTM222 do Raspberry w następujący sposób:

najważniejszą sprawą jest połączenie na krzyż Rx1 z TXD0 oraz TX0 z RXD0. Na poniższym obrazku zaprezentowałem schematyczne podpięcie pinów.

Mając już podpięte urządzenie należy nawiązać transmisję tak jak to robiliśmy w tym artykule:

http://avrkwiat.nstrefa.pl/omnie/index.php?option=com_content&view=article&id=162&Itemid=186

Po nawiązaniu transmisji należy otworzyć terminal i zabrać się do testowania. Wystarczy znaleźć plik /dev/ttyAMA0, który odpowiada za port RS232. Wszystko co wyślemy do tego pliku zostanie wyświetlone na terminalu, a wszystko co wyślemy z terminalu należy odebrać z tego pliku. Pamiętamy, że moduł BTM222 standardowo ma prędkość 19200, a port ttyAMA0 ma standardową prędkość 115200, dlatego przed wysyłaniem należy zmienić prędkość transmisji za pomocą polecenia stty tak jak to zaprezentowałem na poniższym obrazku: