Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module
GPIO i konsola

Rejestry GPIO oraz ich reprezentację plikową opisywałem już w innym artykule do którego odsyłam:

http://avrkwiat.nstrefa.pl/omnie/index.php?option=com_content&view=article&id=146&Itemid=168

Tu zaprezentuje tylko logi z konsoli oraz parę zdjęć, aby łatwiej można było to sobie wyobrazić. Najważniejszą sprawą jest przełączenie się na konto root za pomocą polecenia sudo su i wysyłanie komend do odpowiednich plików. W naszym przypadku podłączyliśmy diodę do portu 25 oraz napięcia. Oba piny są zaznaczone kolorem czerwonym na poniższym obrazku:

W ten sposób wysyłając 0 zapalamy diodę, a wysyłając 1 zgaszamy diodę. Teraz wystarczy podpiąć odpowiednie piny do swoich urządzeń i jesteście wstanie za pomocą zdalnego pulpitu sterować swoimi urządzeniami z drugiego końca świata.

W Raspberry stworzono specjalne skrypty ułatwiające konfigurację GPIO. Wystarczy doinstalować paczkę skryptów ze strony:

https://projects.drogon.net/raspberry-pi/wiringpi/download-and-install/

Teraz odpalcie manuala przy pomocy komendy "man gpio" i konfigurujcie GPIO w prosty sposób. W manualu znajdują się konkretne przykłady, więc nie powinno być problemu.

Mając już świadomość jak zapalić i zgasić diodę w konsoli, należałoby wiedzieć jak to zrobić za pomocą języka C. Oczywiście robi się to tak samo jak przy zestawie Devkit8000, dlatego odsyłam do artykułu pierwszy program na Devkit8000:

http://avrkwiat.nstrefa.pl/omnie/index.php?option=com_content&view=article&id=147&Itemid=169

Jedyne co się zmieni to kompilator, który wykorzystamy do odpalenia naszego programu. W systemie resbian jest już wgrany kompilator gcc, który użyjemy do skompilowania naszego kodu. Wystarczy skopiować plik hello.c z powyższego artykułu, wgrać go na minikomputer i użyć polecenie:

gcc hello.c -o hello -march=armv6 -mfpu=vfp -mfloat-abi=hard

A następnie odpalić program hello.