Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module
Repo Debiana na przykładzie serwera WWW i zdalnego pulpitu

Pierwsze rzeczą ją robimy po instalacji systemu jest oczywiście zmiana haseł i tworzeniu użytkowników, a następnie uaktualnienie repozytorium lub samą jego listę poleceniem:

sudo aptitude update
sudo aptitude upgrade

Teraz należałoby załączyć protokół SFTP, aby móc zdalnie wgrywać pliki na naszą kartę SD. Jest to standardowa opcja protokołu SSH i z reguły jest załączona automatycznie. Można także zainstalować dodatek serwer i też będzie wszystko działało.

sudo aptitude install openssh-serwer

Aby się zalogować należy użyć jakiegoś programu ftp, ja używam FileZilla. Teraz wystarczy wpisać hasło i login użytkownika oraz adres serwera SFTP tak jak na poniższym obrazku.


W ten sposób szybko stworzyliśmy możliwość zdalnego wgrywania plików. Do pełni szczęścia potrzeba zdalnego graficznego pulpitu, który można zainstalować poleceniem:

sudo apt-get update
sudo apt-get install tightvncserver

Następnie uruchamiamy program i nadajemy rozmiary sesji poleceniem:

tightvncserver #tu będzie trzeba podać hasło, które będzie używane do połączenia 
vncserver :1 -geometry 800x600 -depth 24 #nadajemy sesji 1 wymiary i kolory

Całość jest zaprezentowana na poniższym filmie:

http://www.youtube.com/watch?v=c5QCoh8S0N4

Teraz wystarczy ściągnąć klienta VNC (TightVNC Viewer), którym będziemy odwiedzać naszą maszynę. Oczywiście w Linuxie jest gotowe oprogramowanie. Wystarczy kliknąć Programy->Internet->Przeglądarka zdalnych Pulpitów:

Następnie klikamy połącz i wpisujemy adres IP naszego urządzenia oraz sesję którą stworzyliśmy, czyli np. 192.168.1.104:1, gdzie 1 oznacza numer sesji.

Teraz klikamy połącz, wpisujemy hasło i cieszymy się naszą sesją w Linuxie:

W windowsie należy ściągnąć program do przeglądania sesji. W tym linku macie program w Javie, a także cały pakiet TightVNC (serwer i Viwer), który konfiguruje się identycznie jak ten w windowie http://www.tightvnc.com/download.php

Oczywiście tak zainstalowany program trzeba ręcznie odpalić. Aby system był w pełni automatyczny, należy uruchamiać go wraz ze startem systemu, trzeba tylko dopisać ten program do pliku /etc/rc.local Otwieramy ten plik i dopisujemy następującą regułkę:

 su pi -c "vncserver"

Ta regułka odpali nam serwer VNC, po starcie systemu, czyli po prostu w konsoli napisze "vncserver" jako użytkownik "pi". Więcej informacji znajdziecie na tym forum http://debian.linux.pl/threads/12539-dodawanie-program%C3%B3w-do-autostartu Miłej zabawy ze zdalnym pulpitem :).

Inne polecenia repozytorium opisałem poniżej.

Podstawowe polecenia aptitude:

aptitude search nazwa - wyszukuje pakiety pasujące do danej nazwy
aptitude install nazwa pakietu - instaluje dany pakiet
aptitude remove nazwa pakietu - usuwa dany pakiet
aptitude purge nazwa pakietu - usuwa dany pakiet wraz z jego plikami konfiguracyjnymi
aptitude update - aktualizuje listę dostępnych pakietów (używane po zmianie pliku /etc/apt/sources.list)
aptitude safe-upgrade - aktualizuje wszystkie pakiety do najnowszych wersji (dawniej aptitude upgrade)
aptitude full-upgrade - aktualizuje cały system do najnowszej wersji (dawniej aptitude dist-upgrade)

Oczywiście wpisując polecenie "man aptitude" dostaniecie pełen wykaz dostępnych funkcji.

Na Resbianie można postawić wiele serwerów www, począwszy od Apache, który obsługuje PHP i bazy danych, a skończywszy na prostych serwerach wywołujących jakieś proste skrypty. Wszystko zależy od tego co jest nam potrzebne. Jeśli ktoś potrzebuje serwera z językiem PHP, to opis znajdziecie na stronie http://rembiejewski.pl/blog/raspberry-pi-serwer-www-apache-php-mysql/ Ja pokaże jak postawić prosty serwer obsługujący HTML i skrypty CGI (czyli wywoływanie jakiś programów np. w C z poziomu WWW).

Aby zainstalować serwer www należy użyć polecenia install lighttpdtak jak to zaprezentowałem niżej np:

sudo aptitude install lighttpd

W ten sposób zainstalowaliśmy serwer www na naszym raspberry. Sprawdźmy jak wygląda strona startowa naszego serwera wpisując w przeglądarce adres IP naszego minikomputera. U mnie był to 192.168.1.104, jeśli nie wiecie jaki adres ma wasz komputer wpiszcie w konsoli ifconfig, gdy serwer jest dobrze zainstalowany powinniśmy otrzymać coś takiego:

Strona startowa jest stroną informacyjną, można tam wyczytać, gdzie znajdują się pliki oraz jak załączyć skrypty CGI. Aby załączyć skrypty CGI wystarczy wpisać polecenie:

sudo lighty-enable-mod cgi
cgi

Tak jak to zaprezentowałem na logach:


W ten sposób zainstalowaliśmy serwer www i uruchomiliśmy skrypty CGI. Oczywiście będzie trzeba jeszcze pogrzebać w plikach configuracyjnych. Opis całości jest na:

http://netduinoplusfun.wordpress.com/category/raspberry-pi/