Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module
Raspberry quick start

Aby wystartować z naszym raspberry pi, należy wgrać system operacyjny na kartę SD lub pamięć USB. Do tego celu stworzono specjalne programy, które ułatwiają sformatowanie karty i wgranie systemu. Ja podczas pierwszej instalacji korzystałem ze stron http://elinux.org/RPi_Easy_SD_Card_Setup oraz http://www.raspberrypi.org/downloads. Warto zapoznać się z tymi stronami, ponieważ bardzo ułatwiają pracę z tym systemem.

W skrócie opiszę co trzeba zrobić.

Ściągamy Windowsowy program (Win32 Disk Imager dla systemów 32 bitowych) do formatowania karty i wgrywania systemu http://sourceforge.net/projects/win32diskimager/ oraz ściągamy obraz systemu http://www.raspberrypi.org/downloads (jest tam kilka różnych obrazów systemowych) na start weźmiemy ten pierwszy wheezy-raspbian.img. Otwieramy nasz program i wybieramy obraz systemu oraz dysk na który chcemy zainstalować system, a następnie wciskamy przycisk write. Jeśli macie komputer 64 bitowy, to program może nie działać prawidłowo i mogą wyskakiwać jakieś dziwne komunikaty, wtedy należy sformatować kartę za pomocą innego programu. Poniżej można obejrzeć printscreena podczas instalacji systemu na kartę SD za pomocą tego programu.

Gdy pasek progresu dojdzie do końca nasz system jest gotowy i można go wkładać do naszego minikomputera. Tu mała uwaga jeśli robiliście to w Windowsie, to będziecie widzieli tylko 1 partycję rozruchową która ma jakieś 50 MB, drugą partycję z dystrybucją można zobaczyć przy użyciu specjalnych programów lub po prostu w Linuxie. Teraz wystarczy podłączyć wyjście HDMI do jakiegoś monitora lub projektora oraz podłączyć klawiaturę, aby skonfigurować system. Na ekranie powinniśmy otrzymać taki efekt:

Jeśli chcecie przejść do trybu konfigurowania wystarczy wpisać:

sudo raspi-config

A opis tego konfigu macie na stronie http://elinux.org/RPi_raspi-config

Po kliknięciu finish mamy dostęp do konsoli. Teraz jeśli chcemy przejść do trybu graficznego wpisujemy startx i możemy się cieszyć linuxem na naszej maszynce wielkości karty kredytowej.

Następnym etapem jest konfiguracja zdalnego połączenia przez ssh, żeby nie trzeba było podłączać monitora, ani klawiatury. Wystarczy podłączyć kabel sieciowy i wpisać ifconfig. W ten sposób zobaczymy adres sieciowy naszej maszyny.  Następnie łączymy się z naszą maszyną poprzez ssh za pomocą putty, tak jak to robiliśmy w przypadku Devkit8000.

192.168.1.10x Oczywiście w miejsce x wpisujecie numer jaki router przypisał tej maszynie u mnie był to 192.168.1.104 jak widać na obrazku. Podczas połączenia zostaniecie spytani o login i hasło w naszym przypadku jest to Username: pi Password: raspberry. Oczywiście do każdej dystrybucji jest inne standardowe hasło i login, dlatego gdy ściągacie obraz dystrybucji, to zapiszcie sobie hasło do tej dystrybucji. Hasła są napisane pod obrazem każdej dystrybucji http://www.raspberrypi.org/downloads. Po zalogowaniu przez ssh powinniśmy uzyskać taki efekt:

Dobrze jest przypisać adres statyczny naszej malinie. Aby tego dokonać wystarczy odnaleźć plik /etc/network/interfaces i w miejsce:

iface lo inet loopback
iface eth0 inet dhcp

Wstawić dane swojego serwera:

iface lo inet loopback
iface eth0 inet static
address 192.168.1.151
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.1.1

Jeśli nie wiecie jaką maskę i bramę ma wasz router, a wasz komputer jest podłączony do tego samego routera,  to otwórzcie wiersz poleceń (polecenie cmd) i wpiszcie ipconfig, aby uzyskać ustawienia waszego komputera. Teraz wystarczy skopiować ustawienia z waszego komputera do raspberry i cieszyć się statycznym adresem 192.168.1.151

Teraz możemy zacząć pracę z nową zabawką. Możecie zainstalować także Xbiana skonfigurowanego do oglądania filmów, słuchania muzyki itp  http://xbian.org/?page_id=21&did=12 instaluje się go dokładnie tak samo, czyli ściągacie obraz i używacie win32 disk imager. W rezultacie dostajecie system który wygląda jak odtwarzacz DVD, można na min oglądać film, słuchać muzyki itd. Najlepsze jest to, że można go podpiąć do sieci i udostępniać swoje filmy z komputera lub oglądać filmy bezpośrednio z czytnika USB. Za 200zł dostajecie odtwarzacz filmów wielkość karty kredytowej, który można podpiąć do sieci i używać jak zwykłego komputera.