Serwer FTP

Okazało się, że standardowo dystrybucja Angstrom daje możliwość łączenia się zdalnie z maszyną za pomocą SSH, a co za tym idzie poprzez SFTP. W moim przypadku, aby połączyć się z tym serwerem użyłem programu filezilla, który już wcześniej opisywałem. Aby skonfigurować połączenie należy skonfigurować serwer tak jak na poniższym obrazku:

Najważniejsze to dać adres IP naszego urządzenia oraz zaznaczyć typ serwera SFTP. Port zostanie dobrany automatycznie do protokołu SFTP jest to port 22. Widzimy, że gdy się połączymy z naszym minikomputerem mamy dostęp do całego drzewa tak jak chcieliśmy.

Aby nasza zdalna maszyna miała wszystkie możliwości, czyli także wydawanie komend w konsoli należy połączyć się z nią za pomocą SSH. Tu przyjdzie nam z pomocą program Putty, którego należy skonfigurować tak jak na poniższym obrazku:

Dzięki tym programom możecie bawić się swoimi minikomputerami z każdego miejsca na ziemi. Oczywiście aby nasz serwer był widziany z każdego miejsca na ziemi, a nie tylko na wewnętrznej sieci lan należy dodać nasz adres IP i port w naszym routerze, tak jak to dodawaliśmy w serwerze WWW.

Miłej zabawy z waszym serwerem plików :).