Angstrom Dystrybucja

System operacyjny można podzielić na dwie części. Jądro, które komunikuje się peryferiami oraz dystrybucja, która ma w sobie wszystkie potrzebne programy, aby użytkownikowi było łatwiej. Jak można przypuszczać bez dystrybucji jądro byłoby trudne do obsługi i przypominało by programowanie RTOS. W sieci można znaleźć wiele dystrybucji, ale najbardziej powszechną dla płytki Devkit8000 jest Angstrom, który posiada Online Builder.

http://narcissus.angstrom-distribution.org/

Dystrybucja obsługuje wiele gotowych płytek. W naszym przypadku będzie to płytka  beagel board. Następnie wybieramy interesujące nas programy, takie jak serwer www (nawet z PHP5), obsługa video, dźwięk, bluetooth, I2C itp. W ten sposób można stworzyć dystrybucję, do własnych potrzeb. Całość jest spakowana i gotowa do wgrania na partycję z Linuxem.

W pierwszym etapie wybieramy płytkę i środowisko. Można tu wybrać także graficzny interfejs GUI, ale do naszych zastosowań potrzebna jest konsola.

W dalszej części wybieramy interesujące nas programy. Są one posegregowane w zakładkach. Dla przykładu otwórzmy "Additional console packages:" i dodajmy do naszej dystrybucji wcześniej już opisany program Bluez.

Oraz z zakładki "Network related packages:" doistalujemy pakiet Lighttpd z PHP5. Jak możecie zauważyć prócz tego serwera są jeszcze inne takie jak popularny Apach. Wszystko zależy od tego co aktualnie potrzebujemy. Gdy skończymy wybierać pakiety naciskamy przycisk Build me i czekamy, aż pokaże się nam link do spakowanej dystrybucji. Może to trwać od kilu do kilkudziesięciu minut, w zależności od tego ile opcji wybraliśmy i jak dużo zajmuje paczka.

Teraz możecie wgrać ją na swoje minikompuetry i cieszyć się efektem.