Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module
Instalacja Linuxa

Aby zabrać się za instalację Linux'a na systemy wbudowane (Embedded) należałoby wiedzieć trochę o samym Linux'ie. Druga sprawa to taka, że komunikacja między dwoma Linux'ami  jest lepsza niż między Linux'em, a Windows'em. Zauważyłem, że większość ludzi korzystających z mojej strony posiada system operacyjny Windows, dlatego postanowiłem pokazać jak zainstalować Linux'a w wirtualnej maszynie. Oczywiście znalazłem niezły film na YT, który dosyć prosto przeprowadza nas przez ten proces, dlatego nie będę tego opisywał tylko dodam ten film powyżej.

Jeśli twój system i procesor jest 64 bitowy, a VirtualBox nie widzi systemów 64 bitowy to należy załączyć virtualizację w BIOS. Wszystki problemy z Virtualbox można zaleźć na forum:

https://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?f=1&t=62339

Ja natomiast skupie się na doinstalowaniu potrzebnych dodatków, programów oraz pokaże jak skonfigurować Virtual Box'a, aby działał nam internet na Virtualnym komputerze. Ważna sprawą jest przeznaczenie przynajmniej 20GB miejsca na Linuxa, bo z czasem system się rozrośnie i nie będziemy mogli tam nic instalować.

Mając już zainstalowanego Linux'a możemy mieć problem z rozdzielczością ekranu i językiem polskim (oczywiście jak macie starą wersję Linux'a). Aby to zmienić należy pobrać aktualne łatki klikając na system-> administracja -> menadżer aktualizacji, a następnie kliknąć aktualizację. Po zainstalowaniu wszystkich aktualizacji i zresetowaniu Virtualnej maszyny powinno być już wszystko ok.

Następnym krokiem jest uruchomienie konsoli. Można to robić poprzez klikanie na programy -> akcesoria -> terminal, ale częste otwieranie konsoli jest dosyć męczące, dlatego warto zainstalować dodatek yakuak, który wysuwa konsole po naciśnięciu przycisku F12. Aby go zainstalować wystarczy wejść do system-> administracja ->Synaptic menadżer pakietów i wyszukać nasz program, tak jak by to był android market.

Po zainstalowaniu pakietu wystarczy dodać go do programów startowych poprzez kliknięcie system-> preferencje -> programy startowe i kliknięcie dodaj. Następnie wpisanie komendy yakuake tak jak na obrazku.

Teraz mamy dostęp do konsoli poprzez naciśnięcie przycisku F12. Jest to bardzo przydatne, gdy chcemy spędzić przy konsoli dużo czasu. Następnym etapem jest podpięcie internetu do naszego wirtualnego komputera. Aby tego dokonać wystarczy zmostkować karty sieciowe klikając drugim przyciskiem na dolną część Virtual Box'a zaznaczoną na ekranie, a następnie wybrać kartę sieciową. Pokaż nam się takie okno jak na poniższym obrazku:

Teraz zmieniamy opcję Podłączona do: na Mostkowana karta sieciowa (bridged) i mamy gotowy komputer z Linux'em i internetem. Takie same operację trzeba wykonać aby dołączyć pendrive'a tylko wtedy trzeba klikać na ikonę USB. Jeśli cokolwiek chcemy zamontować w Virtualnym komputerze, to należy udostępnić to przez virtual box'a.