Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module
Środowisko CooCox

Szukając informacji na temat systemów operacyjnych RTOS, które można uruchomić na Cortex-M3 znalazłem bardzo fajne środowisko pracy, które jest darmowe i obsługuje własnego RTOS, a przy okazji można używać tego środowiska do swoich projektów!! Środowisko można ściągnąć ze strony http://www.coocox.org testując je przez ostatnie dni nie znalazłem słabych stron. Wszystkie programy które uruchamiałem na TrueStudio działają także i tu. kompilacja trwa kilka sekund, a wgranie programu jest banalnie proste nawet dla początkujących. W samym środowisku jest masa przykładów i bibliotek, które można dodać automatycznie jednym kliknięciem. Prócz tego środowisko współpracuje z systemem operacyjnym RTOS dla Cortex-M0 i M3 CooCox OS, posiada masę standardowych JTAG'ów które można używać do wgrywania programu i debugowania. Aby środowisko działało poprawnie trzeba zainstalować toolchaina i podpiąć go do środowiska wszystko jest opisane tu: http://www.coocox.org/CoIDE/Compiler_Settings.html , a ściągnąć toolchaina można tu: https://launchpad.net/gcc-arm-embedded/4.6/2011-q4-major

Środowisko ma także film instruktażowy, który można obejrzeć na stronie: http://www.coocox.org/video/all.wmv

Mam nadzieje, że ludzie którzy męczą się z konfiguracją Eclipsa odetchną z ulgą. Mam nadzieje, że takie środowisko nie stanie się szybko płatne.

Aby artykuł nie był taki krótki dodam jeszcze kilka informacji na temat RTOS i gdzie można o nim poczytać:

Real Time Operating System (RTOS) to okrojona wersja systemu operacyjnego, czyli taki program który nadzoruje pracę mikrokontrolera. Celem systemu operacyjnego jest zawsze jak najlepsze wykorzystanie czasu pracy procesora. Tu polecam zajrzeć na stronę Lucjana Bryndzy http://bryndza.boff.pl/index.php?dz=rozne&id=isixrtos#download który rozwija własną wersję sytemu o nazwie ISIX. Na stronie można znaleźć biblioteki tego systemu dla różnych mikroprocesorów oraz przykłady ich użycia. Więcej informacji o darmowych systemach operacyjnych FreeRTOS można znaleźć na http://www.FreeRTOS.org oraz na stronie ELEKTRONIKA PRAKTYCZNA w archiwalnych artykułach (udostępnianych za darmo na http://ep.com.pl) 4/2009, 5/2009, 7/2009, 3/2010, dotyczących ISIX-RTOS .

Struktura każdego systemu RTOS jest taka sama. W swojej podstawowej konfiguracji system FreeRTOS składa się z trzech plików źródłowych, które są wspólne dla wszystkich architektur mikrokontrolerów. Te pliki to: tasks.c, queue.c, list.c. Te pliki to tak zwane jądro systemu operacyjnego. Aby jądro systemu mogło nawiązać współpracę z danym mikrokontrolerem należy mu zaimplementować interfejs. Standardowo wszystkie funkcję zapewniające poprawną pracę z daną architekturą umieszczono są w pliku port.c.

Przykłady zastosowania CoRTOS można dodać bezpośrednio w środowisku CooCoxIDE, a nauczenie się obsługi zadań to tylko kwestia czasu, ja po przeczytaniu opinii na temat RTOS stwierdziłem, że wolę zabrać się za procesor z MMU i zakupić mini komputer na którym postawie Linuxa. Oczywiście najpierw muszę zapracować na taki minikomputer. W najbliższym czasie pokażą się artykuły związane z konfiguracją i instalacją Linuxa na maszynie Virtualnej w Windowsie, ponieważ większość użytkowników mojej strony posiada właśnie Windowsa.